چگونگی اعمال رنگ پودری

  1. پیش شویی سطح فلزات

رنگ الکترواستاتیک را میتوان بر روی سطوح فلزی مانند: آهن، گالوانیزه، استیل، آلومینیوم و … اعمال نمود.

بطور کلی باید سطح فلز با استفاده از مواد شیمیایی مناسب قبل از پاشش کاملا شستشو گردد و عاری از آلاینده هایی مانند چربی، روغن، گرد و غبار، زنگ فلزات، ذرات لاستیکی و پلاستیکی باشد.

پس از پیش شویی و پیش گرم می بایست، سطح فلزات را فوراً رنگپاشی نمود تا از زنگ زدگی زور رس جلوگیری به عمل آید. بسته به توع فلز مورد استفاده می توان از چند روش شستشو و آماده سازی استفاده نمود:

  1. محلول کرومات (کرومات سبز- کرومات زرد)
  2. محلول فسفات (زینک فسفات- فسفات آهن)
  3. محلول چربی گیر
  4. آب شویی

لازم به ذکر است که PH محلول ها و میزان خصلت آب باید روزانه مورد بررسی قرار گیرند تا فرآیند زیر سازی قطعات به نحو احسنت انجام گیرد.

  1. پاشش رنگ الکترواستاتیک:

به طور کلی دو روش برای پاشش رنگ الکترواستاتیک وجود دارد.

  1. کورونا
  2. ترایبو

که رایج ترین روش پاشش، سیستم کورونا است. بصورتی که ذرات الکترواستاتیک را باردار کرده(منفی) و جسم متصل به اِرت(مثبت) عاری از بار بوده است. بدین ترتیب پس از پاشش، رنگ الکترواستاتیک به جسم می چسبد. حال با کم یا زیاد کردن ولتاژ دستگاه می توان ضخامت رنگ را تغییر داد. که معمول آن بین 60 الی80 میکرون است.

  1. پخت رنگ پودری:

رنگ پودری الکترواستاتیک به هنگام عبور از درون کوره، پخت گردیده و بصورت پوششی یکسان تشکیل می شود. درجه حرارت کوره  بین 160 تا 250 درجه سلسیوس متغیر است و حدوداً بین 5 الی25دقیقه به طول می انجامد.

 زمان و درجه حرارت مورد نیاز بایستی با نوع جنس، ضخامت جنس و مشخصات رنگ مد نظر متناسب باشد.

  • و در آخر:

وجود آزمایشگاه در مجموعه رنگ از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که تمامی محلول ها، رنگ ها، دمای کوره و … باید در هر خط مورد بررسی قرار گیرد.

اعمال تیتراسیون محلول های شستشو، تست ضربه، تست کراس کاتر، تست سالت اسپری و… در این واحد انجام می شود.

در نهایت و وجود نفرات آموزش دیده و ماهر چه از لحاظ آکادمیک و چه از لحاظ تجربه کاری از دارایی ها و ارزش های ما به حساب می آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس
آدرس